sobota, 26 lutego 2011

Jak pielęgnować zroślichę

Zroślicha stopowcowa (łac. Syngonium podophyllum) jest pnączem. Dorasta do ponad 100 cm. Wspina się po podporach tworząc gęstą kulę. Pochodzi z Ameryki Południowej: Meksyku, Salwadoru, Gwatemali i Kostaryki. Poniżej znajduje się opis jak ją pielęgnować.

Światło: roślina wymaga stanowisk jasnych. Z moich obserwacji wynika, że roślina spokojnie rośnie w miejscach mniej widnych. Nie wystawiać jej bezpośredniego na promienie słoneczne np. na parapet południowy. Wówczas zroślicha gorzej się rozwija.

Podlewanie: regularne w zależności od pory roku 1 -2 razy w tygodniu. Przed podlewaniem wierzchnia warstwa gleby powinna być sucha. Podczas zimowego spoczynku należy podlewać niewielką ilością wody.

Nawożenie: umiarkowane, zimą zaprzestać, w okresie wegetacyjnym raz na 2 tygodnie

Przesadzanie: Rośliny przesadzać na wiosnę, kiedy korzenie wystają z doniczki. Wówczas przesadzamy do doniczki o rozmiar większej. Odpowiednia ziemia to mieszanka torfu, przekompostowanych liści oraz ziemia ogrodnicza.

Temperatura: optymalna temperatura 15- 20°C

Rozmnażanie: należy uciąć kawałek pędu, może być z liściem, tak aby zawierał zaczątki korzeni. Należy umiejscowić je w zwilżonej glebie i przykryć folią, żeby zwiększyć wilgotność powietrza. Po kilku tygodniach roślina powinna wypuścić korzenie.

Roślina wybarwia liście na biało pod wpływem większej ilości światła.
Jeżeli roślina znajduje się w przeciągu może zostać zaatakowana przez wełnowce i tarczniki

Uwagi: Wszystkie części rośliny są trujące. Powodują podrażnienia błon śluzowych Dlatego warto trzymać je z dala od kotów, które lubią ją skubać.



sobota, 19 lutego 2011

Jak pielęgnować hoję

Hoya carnosa czyli hoja różowa (woskownica) pochodzi z Chin, a także tropikalnych lasów Australii. Jest epifitem, który rośnie na drzewach. Jest wdzięcznym pnączem domowym o mięsistych liściach z białymi plamami. Białe kwiaty zebrane w baldachy silnie pachną. A co zrobić żeby efektownie zakwitła?

Hoya wymaga stanowiska dobrze słonecznego ale nie bezpośrednio w słońcu. Optymalna temperatura latem to 18- 20 °C, a zimą 10- 15°C czyli dość chłodno.

Nie lubi przestawiania w inne miejsce, wówczas może słabej kwitnąć, Pędy kwiatowe wypuszcza z kątów liściowych. Po przekwitnięciu nie należy ich ścinać, gdyż kwitną na nich ponownie. Kiedy pojawiają się pąki kwiatowe nie obracać rośliny, bo łatwo opadają.

Jeżeli roślina nie kwitnie należy zapewnić jej więcej światła, przenieść ją bliżej okna. Gdy pojawiają się brunatne plamy na liściach jest to oznaka poparzenia słonecznego, skutek zbyt silnego nasłonecznienia.

Należy przesadzać ją do ziemi doniczkowej, a na dno wysypać kamyczki np. keramzyt, żeby zapewnić odpływ wody.

Roślina jest wrażliwa na przelanie wodą. Nadmiar powoduje zgniliznę korzeniową. Zimą ograniczamy podlewanie tak, żeby bryła korzeniowa była lekko mokra (podlewać raz na 2 tygodnie), natomiast latem podlewanie raz na tydzień powinno wystarczyć. Wymaga częstego zraszania wodą, gdyż lubi dużo wilgoci w powietrzu. Jeżeli jest zbyt suche powietrze mogą wystąpić szkodniki tj. przędziorki.

Jest to roślina specyficzna co do przesadzania. Jeżeli jest młoda można ją swobodnie przesadzać na wiosnę. Im jest starsza tym rzadziej albo w ogóle jej nie przesadzać. Wówczas warto zapewnić jej większą doniczkę.

Hoja nie lubi przeciągów.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails