sobota, 19 lutego 2011

Jak pielęgnować hoję

Hoya carnosa czyli hoja różowa (woskownica) pochodzi z Chin, a także tropikalnych lasów Australii. Jest epifitem, który rośnie na drzewach. Jest wdzięcznym pnączem domowym o mięsistych liściach z białymi plamami. Białe kwiaty zebrane w baldachy silnie pachną. A co zrobić żeby efektownie zakwitła?

Hoya wymaga stanowiska dobrze słonecznego ale nie bezpośrednio w słońcu. Optymalna temperatura latem to 18- 20 °C, a zimą 10- 15°C czyli dość chłodno.

Nie lubi przestawiania w inne miejsce, wówczas może słabej kwitnąć, Pędy kwiatowe wypuszcza z kątów liściowych. Po przekwitnięciu nie należy ich ścinać, gdyż kwitną na nich ponownie. Kiedy pojawiają się pąki kwiatowe nie obracać rośliny, bo łatwo opadają.

Jeżeli roślina nie kwitnie należy zapewnić jej więcej światła, przenieść ją bliżej okna. Gdy pojawiają się brunatne plamy na liściach jest to oznaka poparzenia słonecznego, skutek zbyt silnego nasłonecznienia.

Należy przesadzać ją do ziemi doniczkowej, a na dno wysypać kamyczki np. keramzyt, żeby zapewnić odpływ wody.

Roślina jest wrażliwa na przelanie wodą. Nadmiar powoduje zgniliznę korzeniową. Zimą ograniczamy podlewanie tak, żeby bryła korzeniowa była lekko mokra (podlewać raz na 2 tygodnie), natomiast latem podlewanie raz na tydzień powinno wystarczyć. Wymaga częstego zraszania wodą, gdyż lubi dużo wilgoci w powietrzu. Jeżeli jest zbyt suche powietrze mogą wystąpić szkodniki tj. przędziorki.

Jest to roślina specyficzna co do przesadzania. Jeżeli jest młoda można ją swobodnie przesadzać na wiosnę. Im jest starsza tym rzadziej albo w ogóle jej nie przesadzać. Wówczas warto zapewnić jej większą doniczkę.

Hoja nie lubi przeciągów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails