Kaktusy pochodzą z Ameryki. Można spotkać je od Meksyku po Chile. Rosną w regionach skalistych, na terenach piaszczystych, ale nie na piaszczystych pustyniach typu Gobi. Jeżeli zapewnimy kaktusom warunki uprawy zbliżone do tych naturalnych, możemy spodziewać się sukcesów w uprawie. A nawet tego, że zakwitną.
PODŁOŻE:
Podłoże musi być lekkie i przepuszczalne. Odpowiednia jest mieszanka piasku, zwykłej ziemi oraz keramzytu. Na dno należy zastosować drenaż w postaci żwiru lub kamyków. Woda nie może zbierać się na dnie gdyż będzie powodować zagniwanie korzeni.
OŚWIETLENIE:
Wszystkie kaktusy (z wyjątkiem epifitycznych jak np. grudnik) wymagają dużo światła i słońca. Odpowiada im parapet południowy. Jednak latem temperatura na takim parapecie może przekraczać 40st C, dlatego należy uchylać okno lub cieniować rośliny. Kaktusy z włoskami lepiej znoszą palące słońce.
Kaktusy latem dobrze czują się na dworzu, warto wynieść je na balkon, do szklarni. Ale trzeba osłaniać je przed deszczem i wiatrem.
PODLEWANIE:
Latem należy rośliny podlewać obficie. Skąpe podlewanie powoduje nawilżenie tylko wierzchniej warstwy gleby, woda nie dociera do korzeni głębiej schowanych. Dlatego należy nie bać się podlać kaktusy obficiej, ale nie codziennie. Należy poczekać aż ziemia przeschnie. Należy również zapewnić rośliną odpowiedni odpływ wody z doniczki. Zimą kaktusy nie wymagają podlewania. Najlepiej o nich zapomnieć. Chyba, że w pomieszczeniu utrzymuje się temp. 20 st C, wówczas raz na jakiś czas, należy je podlać niewielką ilością wody.
NAWOŻENIE:
Zimą zaprzestajemy. W okresie wegetacyjnym czyli od marca do września warto rośliny regularnie zasilać niewielką ilością nawozu w płynie. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne pożywki dla kaktusów, bez azotu.
OKRES SPOCZYNKU ZIMOWEGO:
Jest bardzo ważny. Wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój kaktusów latem oraz na kwitnienie. Niedostateczna ilość światła zimą oraz wysoka temperatura w pomieszczeniu wpływają na pokrój roślin. Stają się nienaturalnie wydłużone.
Jeżeli chcemy temu zapobiec rośliny przygotowujemy już we wrześniu do spoczynku ograniczając podlewanie, pod koniec października zaprzestajemy całkowicie. Idealną temperaturą spoczynku jest 10-12 stC.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz